Xiaomi, Ön ve Arka Kamerayı Akıllı Telefonun İçine Gizlemeyi Başardı

Akıllı telefon üreticileri, kendi ürünlerini diğer markalardan farklı kılmak için çeşitli teknolojiler ve tasarımlar üzerinde çalışıyor. Xiaomi de bu firmalar arasında en farklı tasarımlara imza atan ve çok sayıda patent başvurusunda bulunan firmaların başında geliyor. Çinli teknoloji devi, bu sefer de hem ön hem de arka kamerayı telefonun içine gizlemeyi başardı ve bunun patentini aldı.

Ekran altına gizli kamera teknoloji konusunda epeydir çalışmalar yürüyor. Son olarak ZTE, Axon 20 5G isimli akıllı telefonunu piyasaya sürdü ve bu ürün ile birlikte ekrana gömülü kameraya sahip ilk ticari akıllı telefon tanıtılmış oldu. Diğer markaların da bu teknolojiyi yakın zamanda kullanması bekleniyor ancak Xiaomi hâlâ pop-up çözümler konusunda daha yenilikçi çözümler üzerinde çalışıyor.

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi’nin yeni arka ve ön kamerayı gizleyen pop-up çözüm patenti, ilk olarak LetsGoDigital tarafından ortaya çıkartıldı. Bu patentte yer alan telefon tasarımına baktığımız zaman, şirketin hem arka taraf için kamera içeren hem de özçekim konusunda ön taraf için kamera içeren bir pop-up modül geliştirdiğini görüyoruz.

Kamera için herhangi bir alana gerek olmayan ekranda gayet ince bir çerçeve bölümü yer alıyor. Bu da tam ekran deneyimini çok iyi bir şekilde kullanıcıya yaşatabiliyor. Xiaomi’nin yeni tasarımında cihazın önünde veya arkasında kamera sensörü yok. Şirket her iki taraf için de cihazın üst kısmından açılır bir pop-up modül içerisine kamera sensörü yerleştiriyor.

Görsellerden de görebileceğiniz gibi hem ön tarafta hem de arka taraf için ikişer adet kamera bulunuyor. LED flaş ise arka bölüme kamera modülünün açıldığı kısmın hemen altında yer alıyor. Konsept tasarımdaki cihazda aynı zamanda stereo hoparlörler ve alt kısımda USB Type-C bağlantı noktası bulunmaktadır. Xiaomi’nin bu tasarıma sahip bir cihazı ilerleyen süreçte tanıtıp tanıtmayacağını göreceğiz.

“Xiaomi, Ön ve Arka Kamerayı Akıllı Telefonun İçine Gizlemeyi Başardı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir