Kombi Devreye Girdiğinde Patlamalı Yanıyor Sorunu Nedenleri ve Çözüm Yöntemleri

Ev ve ofislerin hem sıcak su hem de ortam ısıtma ihtiyaçlarını tek bir cihaz üzerinden tasarruflu şekilde karşılamaya yardımcı olan kombiler, doğalgaz altyapısını kullanılır. Doğalgaz altyapısını kullanan kombilerin teknolojik mimarileri gereğince suyu ısıtmak üzere ateşleme fonksiyonları bulunur. Kombi kullanımıyla ilgili yaşanan popüler sıkıntıların arasında da bu ateşleme fonksiyonuyla ilgili problemler öne çıkar. Kombinizin ateşlemeyi patlamalı bir şekilde yapması genel olarak görülen bir problemdir ve Suadiye Bosch Servisi teknikerlerimiz tarafından süratle çözüme kavuşturulabilmektedir.

Kombi Neden Patlamalı Yanar?

Normal şekilde çalıştırdığınız kombinizin patlamalı yanması durumunda dikkat etmeniz gereken önemli hususlar bulunur. Doğalgaz gibi son derece hassas bir kaynağı kullanmasından mütevellit, olası güvenlik risklerini egale etmek üzere bu tip patlamalı yanmaları göz ardı etmemelisiniz. Patlamalı olarak yansa da kombiniz normal işlev ve çalışmasını yerine getirecektir. Ancak bu durum zamanla performans sorunları, güvenlik riskleri(patlama vb.) ve komplike parça arızaları yaşamanıza da yol açabilir.

Kombide patlamalı yanma veya patlamalı ateşleme durumu temel olarak ateşleme sistemine gelen gazın birikiminden oluşur. Kombinizin ateşlemeyi geç yapması durumunda çalıştırdığınız için gelen gaz burada birikir. Ateşlemenin gerçekleşmesiyle birlikte de kombinizde patlamalı bir yanma meydana gelir. Bu gibi bir durumda kombinizin ateşleme fonksiyonunun gecikmesine neden olan ana etkenlerin araştırılması gerekir. Bunun içinde profesyonel Caddebostan Bosch Servisi hizmetlerine ihtiyacınız bulunur.

Kombi Patlamalı Yanma Sorunu Nasıl Giderilir?

Kombinizi normal şekilde çalıştırdığınızda kısa bir süre sonra patlamalı yanma gerçekleştirmesi, ateşleme gecikmesine işaret eder. Eğer kombinizde gecikmeli ateşleme yaşanıyor ise patlamalı yanma oluşacağından, ateşlemenin neden gecikmeli olduğunun belirlenmesi gerekir. Kombinizin ateşleme modülasyonu arızaları, program aygıtı veya elektronik devre arızaları nedeni ile ateşleme fonksiyonu zamanında yerine getirilemez. Bu tip bir durumda ateşleme modülasyonu arızasına bağlı olarak cihazınızın ateşlemeyi gecikmeli yapması söz konusu ise ateşleme sistemi yenisiyle değiştirilir. Hem güvenli hem de kaliteli bir çözüm ancak ateşleme sisteminin değişimiyle mümkün olur.

Kazasker Bosch Servisi uzman teknikerlerimiz program aygıtı ve elektronik devre arızalarına ilişkin müdahalelerini öncelikli olarak bilgisayarlı ortamda onarım şeklinde gerçekleştirilir. Bu işlemlerin sorunun giderilmesinde yetersiz kalması halinde ise ilgili parçalar içinde değişim uygulanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir