Apple’ın iOS 14 ve WatchOS 7 İle Getirdiği Uyku Özellikleri Sizlerle

iOS 14 ve WatchOS 7’de Apple, Apple Watch ile her gece ne kadar uyuduğunuzu izlemenize ve uyku zamanı hatırlatıcıları ve yavaşlama süreciyle uyku alışkanlıklarınızı iyileştirmenize yardımcı olmak için tasarlanmış yeni bir Uyku Takibi özelliğini tanıttı.

Yayınladığımız bu rehber ile, Apple’ın 2020 yazılım güncellemeleriyle gelen iPhone ve ‌Apple Watch’ta bulunan tüm Uyku Takibi işlevlerini açıklamış bulunmaktayız.

iOS 14 ile Gelen Uyku Zamanlaması

‌İPhone‌ veya ‌Apple Watch‌ üzerindeki Sağlık uygulamasında, her gece almak istediğiniz uyku miktarını ve standart uyku ve uyanma hedeflerinizi içeren bir Uyku Zamanlaması ayarlayabilirsiniz.

Bir Uyku Zamanlaması ayarlamanın ilk adımı, ‌iPhone’daki (ve ‌Apple Watch‌) Sağlık uygulamasının bir uyku vakti önermesine ve bir uyandırma alarmı sağlamasına olanak tanıyan bir Uyku Hedefi belirlemektir. Ayrıca gece için uyku hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı bilmenizi sağlar.

Oradan, yatmak istediğiniz zamanı ve uyanmak istediğiniz zamanı içeren bir program ayarlamak isteyeceksiniz. Sağlık uygulaması, önceki adımda belirlediğiniz uyku hedefine bağlı olarak, seçtiğiniz zamanların yeterli uyku ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağını size bildirir.

Her gün aynı Uyku Zamanlamasını kullanabilir veya farklı günler için farklı programlar seçebilirsiniz. Bu özellik ile iş günleri için belirli bir programa ve hafta sonları için farklı bir programa sahip olabilirsiniz.

Bir Uyku Zamanlamasının ayarlanması, bir Uyandırma Alarmını etkinleştirmenize veya devre dışı bırakmanıza olanak tanır ve sesi ve dokunsal geribildirim isteyip istemediğinizi özelleştirebilirsiniz. Uyku Takibi için bir “Apple Watch” kullanıyorsanız, alarm “iPhone” yerine saatte çalacaktır. Uyku Zamanlaması seçeneklerini ayarlamak Sağlık uygulamasında veya daha rahat bir şekilde Alarm altındaki Saat uygulamasında yapılabilir.

iOS 14 ve Uyku Modu

Uyku Modu, Uyku Zamanlaması özelliğiyle birlikte gelen isteğe bağlı bir moddur. Etkinleştirildiğinde, seçtiğiniz uyku vaktinde Kilit Ekranınızı basitleştirir, bildirimleri gizler ve Rahatsız Etmeyin özelliğini açar.

Uyku Modu, Uyku Zamanlamanıza uyacak şekilde otomatik olarak açılıp kapanacak şekilde ayarlanabilir, ancak Kontrol Merkezi’nden de açılıp kapatılabilir.

Düşük Işık (Wind Down Shortcuts)

Düşük Işık, isteğe bağlı bir özellik olarak Uyku Modu ve Uyku Zamanlamasına eşlik eder. Etkinleştirilirse, Düşük Işık özelliği, dikkat dağınıklığını azaltmaya ve rahatlamanıza yardımcı olmak için Uyku Modunun yatmadan önce başlamasına izin verir.

Uyku Modu gibi, Düşük Işık da Rahatsız Etmeyin özelliğini açar ve ayrıca gece rutininizin bir parçası olarak kullanmak isteyebileceğiniz uygulamaların veya özelliklerin Kısayollarını ortaya çıkarabilir. Örneğin, yatmadan önce okursanız, uygulama okuma uygulamanızı önerebilir veya meditasyon yapmak isterseniz, en sevdiğiniz meditasyon uygulamasını önerir.

Düşük Işık özelliğini etkinleştirirken ve özelleştirirken bu Kısayolları ayarlamanız gerekir. Sağlık uygulaması, günlük tutma, meditasyon yapma, müzik dinleme, Podcast dinleme, okuma, takvimdeki görevleri kontrol etme, yoga ve daha fazlası gibi yatmadan önce yüklediğiniz uygulamaların seçimine dayalı olarak ilgili seçenekleri ortaya çıkarır.

Düşük Işık, ayarladığınız uyku vaktinden önce belirli bir saatte etkinleştirildiğinde, bir saat, uyku vaktinin ne zaman olduğu hakkında bir not ve yatmadan önceki rutininiz için ayarladığınız Kısayollara bir bağlantı sağlar. .

Uyku Takibi

Her gece ne kadar uyuduğunuzu takip eden ve sizi dokunsal bir alarmla uyandıran Uyku Takibi, bir ‌Apple Watch‌unuz varsa kullanılabilir. Sağlık uygulaması aracılığıyla “Apple Watch” üzerinde Uyku Takibi kurabilirsiniz ve yukarıdaki tüm özelliklerle aynı kurulum sürecini kullanır.

Uyku Takibi etkinken, ‌Apple Watch‌, Uyku Programınıza göre kendini karartır ve kilitler, böylece sizi gece uyandırmaz. ‌Apple Watch‌ üzerindeki uyku verileri ‌iPhone‌ üzerindeki Sağlık uygulamasında görüntülenebilir. Uyku Zamanlamanız bir yatma zamanı ve uyanma saati ile ayarlanmışsa, yapmanız gereken tek şey saatinizin şarj edilmiş ve geceleri takılmaya hazır olduğundan emin olmaktır. Uyku takibi, ‌Apple Watch’unuzun pili olduğu sürece gece boyunca otomatik olarak gerçekleşir.

‌Apple Watch‌ ayrıca Uyku Zamanlamanızın özetlerini görüntülemenize izin verir, sizi Düşük Işık ve uyku zamanı ayarları hakkında bilgilendirir ve Sağlık uygulamasında listelenen bazı uyku takibi verilerini gösterir.

iOS 14 ile Uyanmak

Sabah uyandığınızda, ayarlanmış olan alarm ya ‌iPhone‌ ya da offApple Watch‌ üzerinde çalacak ve ‌iPhone‌ saat ve hava tahminiyle birlikte bir “Günaydın” mesajı verecektir.

Kurulum Özeti

Sağlık uygulamasında kurulum sürecini kullandıysanız, sonunda, ‌iPhone‌ size tüm ayarlarınızın bir özetini sunar. Oradan, Uyku Zamanlaması, Düşük Işık ve Uyku Takibi özellikleri, her gece yatağa girdiğinizde otomatik olarak çalışır. Sağlık uygulamasının Uyku bölümünde değişiklikler yapılabilir.

Üçüncü Parti Uyku Uygulamaları

Apple’ın sahip olduğu Beddit uyku monitörü gibi Sağlık uygulamasına uyku verilerini de katan bir cihazınız varsa, bu verilerin Apple’ın Uyku Modu özelliklerine ve uyku verileri bölümüne güç sağlamak için ‌Apple Watch‌ yerine kullanılabileceğini belirtmek gerekir. Sağlık uygulamasında.

Uyku verilerine, “iPhone” ve “Apple Watch” için üçüncü taraf uyku takibi uygulamaları da katkıda bulunabilir.

Uyku Verilerini Görüntüleme

‌Apple Watch‌ tarafından toplanan uyku verileri, Sağlık uygulamasının Uyku bölümünde görüntülenebilir. Sağlık uygulaması verileri haftalık veya aylık olarak görüntüleyerek zaman içindeki uyku trendlerinizi görmenize olanak tanır.

‌Apple Watch‌ uyku süresini, yatakta geçirilen zamanı ve kalp atış hızını toplar ancak bunun ötesinde veri sağlamaz. Diğer bazı fitness izleyicileri hafif uyku, derin uyku ve diğer parametreler hakkında bilgi içerir, ancak “Apple Watch” uyku takibi işlevi içermez.

Sağlık uygulamasının Uyku bölümü, zaman içindeki uyku uzunluğu, uyurken kalp atış hızı ve haftalık, aylık ve yıllık önemli noktalar hakkında grafikler sunar. Ayrıca, geçen haftaki ortalama uyku süresini gösterir ve zaman içindeki uyku tutarlılığı hakkında bir grafik oluşturur.

Apple, bu verilerle birlikte, “Uyku Neden Bu Kadar Önemli?” Ve “İyi Bir Gece Uykusu Almak” gibi uyku ipuçları ve bilgileri içeren, “iPhone” kullanıcılarının uykularını iyileştirmek için yararlanabilecekleri makaleler sunmaktadır.

‌Apple Watch‌ İçin Pil Seviyesi Bildirimleri

iOS 14‌ ve ‌watchOS 7‌, hem gündüz hem de gece kullanılabilmesi için ‌Apple Watch cihazınızın pil düzeyini daha iyi izlemenize olanak sağlamak üzere tasarlanmış yeni bildirimler içerir. Pil seviyesi düşük olduğunda bir bildirim ve bir ‌Apple Watch‌ tam şarj seviyesine ulaştığında gönderilen başka bir bildirim vardır, böylece gece uykusu için şarj cihazından ne zaman çıkarılabileceğini bilirsiniz.

Uyku takibi sırasında pil kullanımı değişiklik gösterir. Ancak bu özellik gece boyunca yaklaşık yüzde 30 pil kullanıyor gibi görünüyor.

‌Apple Watch Olmadan Kullanabileceğiniz Özellikler

Ne kadar uyuduğunuzu ölçen gerçek uyku takibi özelliği, “Apple Watch” ile sınırlıdır. Ancak Uyku Modu ve Düşük Işık gibi diğer tüm ilgili özellikler saatiniz olmasa bile kullanılabilir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, bunları Sağlık uygulamasında kurmaya başlayabilirsiniz. Sağlık uygulamasını açın, Gözat’a dokunun, aşağı kaydırarak Uyku’ya gidin ve ardından ona dokunun. Oradan bir uyku hedefi, bir program ve bir alarm içeren parametreleri ayarlamak için “Başlayın” a dokunun.

iOS 14 Hakkında Daha Fazlası

‌iOS 14‌ ile gelenler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, iOS 14 özetimize göz atmayı unutmayın. iOS 14 hakkındaki diğer haberlerimize de bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir