Elektrikli Hyundai Ioniq 6 satışları beklenenin üstünde

Geçtiğimiz yıl Ioniq 5 adlı elektrikli crossover modelinin ABD lansmanını gerçekleştiren Hyundai, iki yeni elektrikli aracın da müjdesini vermişti.


Doğrulanan bu iki yeni elektrikli modelden ilki, Hyundai Ioniq 6 ismindeki orta boyutlu sedan oldu.

Hyundai’nin elektrikli araç pazarındaki en büyük kozlarından biri olacak olan Ioniq 6, ağustos ayında resmi olarak tanıtılmıştı.

Güney Kore merkezli otomobil üreticisi Hyundai, Ioniq 6’nın siparişe açıldığı ilk gününde Güney Kore’de 37 bin 446 adetlik bir ön sipariş kotasına ulaştıklarını açıklamıştı.

24 saatte tüm Hyundai Ioniq 6 modelleri tükendi

Hyundai’nin elektrikli model ailesinin bir parçası olan Ioniq 6 modeli, 9 Kasım’da ön siparişe açılmıştı. Bütün araçlar 24 saatte tükendi.


Almanya’da satışa çıkarılan 2 bin 500 adet Hyundai Ioniq 6 First Edition, 24 saatten daha kısa bir sürede tükenmiş oldu.

Hyundai ise otomobilin siparişini veren müşteriler için 2023’ün Mart ve Nisan aylarında teslim edilebileceğini ve ön siparişi kaçıranların yakın zamanda Hyundai bayilerinden otomobille ilgili teklif alabileceğini açıkladı.

Hyundai Ioniq 6 neler sunuyor

Tesla Model 3 rakibi olarak piyasayı girmesi planlanan elektrikli sedan, Ioniq 5 ile E-GMP platformunu paylaşıyor. Söz konusu modelde 53 kWsa ve 77.4 kWsa olmak üzere iki farklı lityum iyon batarya seçeneği sunuluyor.

Aynı zamanda standart olarak tek motor seçeneğiyle arkadan çekişli olarak gelen Ioniq 6’yı opsiyonel çift motor düzeniyle dört tekerlekten çekişli olarak satın almak da mümkün olacak.

Giriş seviyesinde 53 kWsa kapasiteli küçük batarya ile kombine edilen bu versiyon için (18 inç jantlarla) WLTP’ye göre 14 kWsa/100km’nin altında birleşik enerji tüketimi hedefleniyor.

Çift motorlu Ioniq 6 ise 320 hp güç ve 605 Nm tork üretiyor. Araç bu sayede 0-100 km/s hızlanmasını 5.1 saniyede tamamlıyor.

Elektrikli sedanın tek motor, 77.4 kWsa batarya ve 18 inç jant kombinasyonuyla WLTP’ye göre 610 kilometre menzil sunacağını söyleniyor. Bu da Ioniq 5’e göre 100 kilometre daha fazla menzil demek.

ioniq 6

hyundai ioniq 6

hyundai ioniq 6

hyundai ioniq 6

hyundai ioniq 6

hyundai ioniq 6

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir