Twitter ile FBI’ın sansür ortaklığı ifşa oldu

Elon Musk, serbest gazeteci olarak bilinen Matt Taibbi aracılığıyla Twitter’daki gizli bilgileri ortaya çıkarmaya devam ediyor.

Taibbi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, Twitter eski yönetimi ile FBI arasındaki sansür yazışmalarını ifşa etti.

Twitter’ın eski yönetimine yönelik ifşa, şirketin üst düzey bir yetkilisiyle FBI arasında, sosyal medya platformundaki paylaşımların sansürlenmesine yönelik bir iletişim olduğunu gösterdi.

FBI istiyor, Twitter sansürlüyor

AA’nın haberine göre, FBI’ın şirketteki önemli bağlantısının Twitter’ın eski yöneticilerinden Yoel Roth olduğu belirtilen paylaşımlarda, Twitter’ın ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkililerinin talebi doğrultusunda paylaşımları sansürlediği veya hesapları askıya aldığı ortaya çıktı.

Paylaşımlarda, FBI’ın San Francisco Siber Şubesi sorumlusu Elvis Chan’ın gönderdiği bir elektronik postada, “gelecek seçimlerin zamanı, yeri ve şekline ilişkin yanlış bilgiler” paylaşan ve FBI’ın Ulusal Seçim Komutanlığınca belirlenen 25 hesabın yer aldığı belirtildi.

Bu elektronik postayı yanıtlayan Twitter çalışanı da bu hesaplardan 7’sini kapattıklarını, birini geçici olarak kapattıklarını ve 9 hesaptan atılan tweetlerin de yanlış bilgi politikası ihlali gerekçesiyle göndericiye geri döndüğünü belirtti.

FBI’ın Twitter’daki paylaşımları sansürlemek için kullandığı gizli ve gayri resmi yol da ortaya çıkmış oldu.

Taibbi, hakkında işlem yapılan hesaplardaki paylaşımların çoğunun hiciv niteliğinde ve düşük etkileşimli olduğunu belirtti.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir